SU DİYETİ

DSÖ, her yıl  % 90’ı beş yaş altı çocuklar olmak üzere;

 1,8 milyon insanın ishalden

 1,3 milyonun sıtma hastalığından öldüğünü bildirmiştir.

Bu hastalıkların nedeni, sağlık için güvenilir olmayan su kullanımı ve kanalizasyon hizmetlerinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) ;

425 milyon çocuğun temiz suya erişimi olmadığını bildirmiştir.

Su vücudumuzda en fazla bulunan maddedir. Vücut ağırlığının %60’ını oluşturmaktadır. Su vücudumuzun tüm sistemlerinin uygun şekilde çalışmasında rol oynar.

Suyun Görevleri:

  • Toksinlerin uzaklaştırılması
  • Kan basıncının düzenlenmesinde
  • Vücut sıcaklığının ayarlanmasında,
  • Hücrelere besinlerin taşınması
  • Böbrek taşı ve kabızlığın önlenmesinde,
  • Kulak, burun ve boğaz dokularındaki nemin idamesi
  • Eklemlerin kayganlığının sağlanması,
  • Gıda hazırlama ve pişirme
  • Sanitasyon ve hijyen

Gün içinde terle, idrarla, bağırsakla ve solunumla su kaybederiz. Kaybettiğimiz bu suyu geri almamız gerekir.

Bazı bireyleri su ihtiyacı daha fazla bazılarının daha az olabilir. Sağlık durumu, egzersiz yapıp yapmama ve nem su alımını etkiler.

Daha fazla suya ihtiyaç duyduğumuz zamanlar: Bazı hastalıklarda; grip, diyare, idrar yolu enfeksiyonu Gebelik ya da emzirmedir.

Herkes için belli bir kural yoktur. Beslenme gibi su tüketimi de kişiye özeldir. Bu nedenle her 1 ml başına 1 kalori şeklinde ayarlarız. Bu durumda 2000 kalorilik beslenen biri 2000 ml yani 2 litre su tüketmelidir. Tabi ki yine yukarıdaki durumlara göre değişebilir. Eğer idrarınız açık sarıysa yeterli su içtiğiniz anlamına gelir. Bağırsak sorunlarının da bir nedeni su içmemek olabilir. Kabızlıkta da su tüketim miktarını sorgulamak gerekir.

500 mL su içmek metabolizmayı geçici olarak %24-30 hızlandırır.

Su diyeti aslında yeterli su içmektir. Aslında diyet kelimesi de her besin grubundan dengeli tüketmek demektir. Sudan mucize beklemeden sağlığımız için yeterli içmeliyiz. O zaten görevini yaparken biz daha sağlıklı olacağız ve kilo alımı/verimi düzenli olacaktır.

FAZLA SU TÜKETİMİ

Fazla su vücut sodyumunu azaltır. Bilinç bozukluğu inmeye kadar gidebilecek bozukluklar gözlenebilir.

YETERSİZ  SU TÜKETİMİ

Yetersi su tüketildiğinde vücut suyu azalmaya başlar. Bilinç değişikliği, konsantrasyon zorluğu, konuşma bozukluğu, halsizlik , tonusun azalması , görme bozukluğu, tansiyon düşüklüğü, kalbin hızlı çarpması, çarpıntı meydana gelir.

Blog içinde yayınlandı