Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi ağızda besinlerin sindirimiyle başlar. Büyük moleküller küçük moleküllere ayrılır. Midede yarı sulu hale gelir. İnce bağırsakta emilir, kana geçer. Son olarak feçes olarak atılır. Bu sistemdeki herhangi bir organın rahatsızlığı sindirim sistemi hastalığı olarak adlandırılır. Diş çürükleri de sindirim sistemi hastalığıdır. Yemek borusunda, midede, bağırsakta oluşan hastalıkların tıbbi tedavisinin yanında beslenme tedavisi de çok önemlidir. İkisi bir arada olduğunda alınan sonuçlar daha başarılıdır. Hastalığın verdiği yanma, ekşime, konstipasyon (kabız), diyare (ishal), geğirme, şişkinlik, gaz problemleri azalır.

Yemek borusu hastalıkları; akalazya, reflü özafajit, fıtık olarak sayılabilir. Akalazya beslenme tedavisinde; yutma zorluğu yaşanmaması için soğuk ve sıcak içecek/yiyeceklerin kısıtlanır. Reflü Özafajitte ise acı, baharatlı, ekşi yiyecekler, karbonatlı içecekler, kafeinli içecekler, alkol, sigara önerilmez. Öğünler az ve sık olmalıdır. Sıvı öğün aralarında tüketilmelidir.

Mide hastalıkları; gastritin beslenme tedavisinde az posalı beslenme ve uyarıcı olmayan besinler önerilir. Yemekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır. Peptik ülserde ise süt tüketimi sınırlandırılmadır. Kahve, çay, asitli meyve suları, alkol, mideyi tahriş edecek besinler azaltılmalıdır.

Bağırsak hastalıklarından olan konstipasyon için sıvı ve posa tüketimi arttırılmalıdır. Kahvaltıdan sonra dışkılama alışkanlığı kazanılmalıdır. Özellikler çocuklara bu alışkanlığın kazandırılmazı önemlidir. Diarede ise kısa süreli posa tüketimi azaltılmalı sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Besin intolerasyonu ve spesifik kolon da bağırsak hastalıklarında girer.

Özellikle Crohn’s Hastalığı bu bölümde yaygındır. Ağızdan anüse kadar tutulumu olan bir hastalıktır. Tıbbi tedavi ile beslenme tedavisi aynı anda ilerlemelidir. Diyareyi tetikleyen besinler kesilmelidir. Süt ve süt ürünleri, kızartmalar, meyve suyu, kafein, baharatlı yiyecekler, fazla yağlı ve şekerli besinler kısıtlanmalı veya kesilmelidir.

Safra kesesi safranın depolanması ve yağların emilmesini sağlar. Safra kesesi hastalıklarında emilim güç olacağından yağ azaltılır. Diyet posası arttırılır.

Pankreas hastalıklarında ise özellikle akut pankreatitin C vitamini ile doğrudan ilişkisi vardır. Bu hastaların plazma C vitamin düzeyleri düşüktür.

Sindirim sistemi hastalıkları günlük yaşamı etkileyen hastalıklardır. Beslenme tedaviniz için okuduklarınız veya doktorunuzun söyledikleri yetmeyecektir. Diyetisyeniniz ile detaylıca konuşup yukarıdaki besinleri neden tüketemeyeceğinizi ya da kısıtlayacağınızı nedenleriyle öğrenmelisiniz. Bu konuda beslenme danışmanlığı almak için online diyete başvurabilirsiniz.