SAHURDA BESLENME

Oruç tutmak vücuda arınma sağlamaktadır. Eğer ramazanı faydalı şekilde geçirmek istiyorsanız dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenme kurallarına uyarsanız ramazanı kilo almadan geçirebilirsiniz. Ramazan ayında çok dikkat etmeye çalışmanızı, kendinizi cezalandırmanızı istemediğinden bu süreçte sabit kalmayı öneriyorum. Ancak yapılan çalışmalar dengeli beslenme ile ramazan ayında kilo verilebildiğini göstermektedir. Ramazan ayında alınan kalorilere bakıldığında ise genel olarak aynı kaloriyle beslenildiği bulunmuştur.

Evde olduğumuz bu ramazan ayında avantajımız misafir gelmemesi ve misafire gitmeyecek olmak. Aynı zamanda dışarı da çıkamayacağız. Evde de bol yağlı yemekler/tatlılar tüketmemiz çok düşük ihtimaldir.

Sahur yapmak tüm kalori alımını bir öğüne yüklememek, kan şekerini maksimum oranda dengelemek için çok önemlidir. Genelde yapıldığı gibi kahvaltı şeklinde bir sahur sizi uzun süre tok tutacaktır. Burada protein alımı çok önemli. Ne kadar protein o kadar tokluk demek. Tam tahıllı ürünler, tam tahıllı buğday ekmeği, çavdar veya kepek ekmeği, süt ürünleri, (yoğurt, ayran, süt kefir, cacık vb.) , yumurta, ceviz, kavrulmamış fındık veya kavrulmamış badem), menemen (yumurtalı, zeytinyağlı, soğanlı, biberli, domatesli , maydanozlu), şekersiz hoşaf veya komposto, taze sebze ve meyve tüketimi önerilmektedir.

Kızartma, kavurma, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri çok yağlı, çok baharatlı, tuzlu olduğundan bu besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

Örnek Menü

2 adet haşlanmış yumurta

2 dilim peynir çeşitleri

Bol sebze/söğüş

7-8 adet zeytin

1 tatlı kaşığı bal/pekmez

2-3 dilim ekmek veya 2 adet poğaça veya 1 adet bazlama veya 2 dilim pizza veya 1 adet simit

Eğer iftardan sonra tüketmediyseniz meyve ve yoğurt da tüketebilirsiniz

Yeterince su (iftarla sahur arasında dengeli olarak tüketilmeli)

Kaynaklar

  1. Ekinci M., 2018, Ramazan Ayında Doğru Beslenme, Ayrıntı Dergisi
  2. Torpak M. S., 2017, Açlık, Ramazan Ayı ve Egzersiz, Ulusal Spor Bilimleri Dergisi
  3. Syam F.A. ve ark., 2016, Cipto Mangunkusumo Genel Hastanesi, Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Universitas Endonezya, Cakarta, Endonezya.
  4. Norousy A. ve ark., 2013 Meşhed Tıp Bilimi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü, Meşhed, İran.