PAKETLİ ÜRÜN MÜ? ETİKET OKUYOR MUSUNUZ?

Son zamanlarda paketli ürünlerin kullanımıyla ilgili birçok söylenen var. Tamamen organik beslenmeye yönlendiriliyoruz.  Ama yıl bu kadar ilerlemişken, büyük bir şehirde yaşıyorken paketli ürünleri sıfıra indirmek hiç kolay olmuyor. Paketli ürün alırken de etiketini okuyup değerlendirirseniz daha kolay eleme yaparsınız.

Süt, yoğurt konusunda ise sütün pastörize veya UHT’si bizim için bakteri kaynaklı hastalıklar açısından daha güvenilir. ‘Nasıl oluyor da süt bozulmuyor?’ demeyin. Nerdeyse her işimizi robotların yapacağı bir döneme gireceğiz. Her şeyin doğalını bulmak biraz zor. Kaldı ki sütü evimizde pastörize de edemeyiz. Kaynattıktan sonra hemen tüketmemiz gerekir. Ama o sütten yoğurt yapacaksanız sütü güvenilir kaynaklardan organik satın alabilirsiniz. Yapacağınız yoğurt süte göre daha çabuk tüketilecektir. Yoğurdu evde yapma şansımız da var. Ancak peyniri de evde yapamayız mesela. Bu nedenle onu da paketli almamız gerekiyor. Açıkta satılanlar da var. Açıkta satılan her ürün paketliye göre daha az güvenilirdir unutmayalım. Açıkta olması onu güvenilir yapmaz. Oraya nasıl geldi? Kaç gündür orada? Nerede yapıldı? Kaç kişinin eli değdi? Bunları bilmiyoruz. En azından paketli ürünlerde yasalar var. Tek yapmamız gereken satır aralarını okumak. İçine koydukları her şeyi yazıyorlar. Sizin tanımadığınız yabancı bir madde olan ürünü almazsanız sorun çözülecektir.

Etiket okumak sadece tarihe, üretim yerine bakmak değildir. İçindekileri ve besin değeri tablosunu detaylı incelemektir. ‘Şeker içermez’ yazan bir üründe şeker yerine geçebilecek maddenin olduğunu görürseniz bu zaten şeker demektir. Tuzu azaltılmış ürünlerde de aynı şekilde. Light ürün, diyabetik ürün, az yağlı, yağsız ürün… Bunların hepsi etiket okunduğunda anlaşılır. Üstünde yazanı değil etiketi okuyun.

Bir üründe 20 gramdan fazla şeker olması ürünün fazla şeker içerdiğini gösterir. Genelde 100 gramına göre yazılır bu besin değeri tabloları. Ürünün kaç gram olduğu ve sizin kaç gramını tüketeceğiniz önemlidir. Tablolarda mineral, protein, yağ, karbonhidrat miktarları da yazıyor. Tükettiğinizde ne kadar bu besin ögelerinden ne kadar alacağınızı da anlamış oluyorsunuz.

Paketli ürünlere karşı değiliz. Sadece bilinçli olmamız ve tüketim miktarına dikkat etmemiz gerekiyor.

Not: Tabii bebeğinize veya çocuğunuza verecekseniz bu durum tersine dönüyor. Belli bir yaşa kadar içeriği bilmediğimiz ürünleri tüketmemeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.