KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Kurban bayramında beslenme her bayramda olduğu gibi şeker, baklava, börek gibi besinlerin tüketiminin arttığı bir bayramdır. Yanı sıra kırmızı et tüketimi de artmaktadır. Kırmızı et yağlı bir et olduğundan özellikle kalp hastalarının ya da kolesterolü olan bireylerin dikkatli olması gereken bir besindir. Yağı alınsa ve yağ eklenmeden pişirilse bile içindeki yağ oranı çok yüksektir. Bu nedenle günde 4-5 yemek kaşığını geçmeyecek bir tüketim önerilmektedir. Kırmızı et protein grubuna girdiğini unutmamak gerekir.

Et kesildikten sonra rigor mortis veya ölüm sertliği oluşur. Hayvan kesildikten sonra dokulara oksijen gitmediği ve enerji üretilemediği için oluşur. Canlıdokuile rigor kasıarasındaki fark, rigor kasında dinlenme  haline geçişin olmamasıdır. Yani oluşan sertliğin geridönüşümsüz olmasıdır. Çünkü ortamda aktomiyosin bağlarını kıracak enerji kalmamıştır. Ölümsertliği sırasındaki taze et sert tekstürde, kuru ve aromasızdır. Böyle etler gevrek olmayıp, pişirildiklerinde de lezzetli değillerdir. Etin yeme kalitesine ulaşması için hijyenik koşullarda ve soğuk ortamda bekletilerek olgunlaştırılması gereklidir. Rigor mortis maksimum  düzeye ulaştıktan sonra yavaş yavaş çözülür ve etin olgunlaşma süreci başlar. Etin olgunlaşması tavuk ve hindi göğüs etlerinde birkaç saatte tamamlanırken; domuzlarda ve koyunlarda 4-6 günde, sığırlarda ise 10-15 günde tamamlanabilmektedir. Kesimden sonraki 1 günde et gevrekliği azalır. 1. günden 14. güne kadar gevreklik giderek artar. Kesimden 14 gün sonra da gevrekleşme devam etse de bu çok düşük düzeylerdedir. İlk olarak etin tüketilmesi içinyaklaşık 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Kurban etinden kavurma yapılırken mümkün olduğu kadar az yağ kullanılmalıdır. Etin iç yağı ya da organ yağları eklenmemelidir.

Tatlı tüketiminde tükettiğiniz tatlının değişim olarak değerini bilmelisiniz. Sütlü bir tatlı;

1 adet meyve

1 bardak süt

1-2 dilim ekmek

Baklava gibi şerbetli tatlılar;

2 adet meyve

2 dilim ekmek şeklinde düşünebilirsiniz.

Gerekirse 1 porsiyon tüketmek yerine yarım porsiyon alabilirsiniz. Unutmayın tükettiğiniz tatlının tadını biliyorsunuz. O an kendinizi kötü hissetmemek adına tadına bakmanızda sakınca yok ama başlayınca durmanız gerekiyor.

Bayramlar herkesin biraraya geldiği anlardır. Bu anlarda herkes size tatlı, börek, kavurma ikram edecek ve ısrar edecektir. Onları kırmamak adına tüketirseniz hata yaparsınız. Yanınızda salatanızla gidin ve üstüne kavurma koyun.  İkramlardan tadımlık almaya çalışın. En önemlisi bir kere kaçırdınız diye ipin ucunu bırakmayın. Ertesi gün ya da bayramdan sonra kendinizi aç bırakmayın, sağlıklı beslenin.

Önemli Noktalar:

Gün içinde su tüketimine dikkat edin.

Günde 1 adet soda ve 1 adet yeşil çay tüketin.

Gün içinde aktif olmaya çalışın. 10.000 adım atmak en kolay ve takip edilebilir yoldur.

Gideceğiniz yerlere tok gitmeye çalışın. (En azından birinci derece akrabalığınız olmayanlara:))

Yanınızda salata götürün ya da gittiğiniz yerden rica edin.

Her zaman olmasa da bayrama özel değişim saymaya çalışın.

En önemlisi sevdiklerinizle olmanın tadını çıkarın. Musmutlu bayramlar.