KARBONHİDRATSIZ DİYET OLMAZ

Karbonhidratlar kendi içinde gruplara ayrılır. Bu gruplar içine birçok besin ögesini alır. Gerçekten bu ögeleri beslenmenizden çıkarırsanız geriye pek bir şey kalmadığını göreceksiniz.

Karbonhidratlardan kaçılma nedeni bu ögenin şeker olduğu ve şekerin de bir zehir olduğu düşüncesidir. Evet şeker boş bir kalori kaynağıdır. Vitamin, mineral, protein içermez. Evet şeker bir karbonhidrattır ama her karbonhidrat şeker değildir. Karbonhidratın türüne dikkat ettiğimiz sürece beslenmenizden çıkarmak doğru değildir.

Özellikle bitkisel besinlerin yapısında daha çok bulunan, vücudun önemli bir enerji kaynağı olan besin ögesidir. Bir gram karbonhidrat, ortalama 4 kalori enerji sağlar. Dengeli bir diyet tüketildiğinde, enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan sağlanmaktadır.

1- Monosakkaritler: Tek moleküllüle; glikoz, fruktoz ve galaktoz.

Glikoz üzümde ve balda bolca bulunur.

Fruktoz meyve şekeridir.

Galaktoz süt şekerini oluşturan yapıtaşlarındandır.

2- Disakkaritler: İki moleküllüler; maltoz, sakkaroz, laktoz.

 

3-Polisakkaritler: Çok moleküllüler; nişasta, glikojen, selüloz.

Nişasta buğday, çavdar, mısır, arpada bolca bulunur. Yapısından dolayı diyet posası sınıfına girmektedir.

Glikojen insan ve hayvan vücudunda karbonhidratın depo edilmiş şeklidir.

Selüloz bitkilerin destek dokusunu oluşturur. Büyük bir kısmı sindirilmeden atılır. Diyet posasoısınıfına girmektedir.

Hangi çeşit karbonhidrat tüketelim?

Kompleks karbonhidrat dediğimiz diyet posası grubuna girenleri tüketmemiz gerekir. Meyveler ve sebzeler de bu gruba girer.

Diyet posası;

Bağırsak sistemini korur, burada yaşayan bakteriler için gereklidir.

Posa jel oluşturarak karbonhidratların emilimini yavaşlatır. Gastrik boşalımı geciktirerek karbonhidratların emilimini yavaşlatır.

Dışkılama sayısını arttırır. (Kolondan geçiş süresini kısaltır, kolondaki kütleyi sulandırır.) Kabızlığı engeller.

Diyet posası içeren besinlerin kalorileri ve glisemik indeksleri düşük olduğundan sağlıklı beslenmeye eklenmeleri iyi sonuçlar verir. Bu açıdan obezite ve diyabette çok rahatlıkla kullanılır.

Bağırsaklardan safra asitlerinin emilimini azaltarak, karaciğerde kolesterol sentezini yavaşlatarak, kan kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olur.