GEBELİKTE NEDEN B12 VE FOLİK ASİT DESTEĞİ VERİLİR?

Gebelikte birçok  vitamin minerale gereksinim artmaktadır. Gebelikteki risk faktörlerinin azaltılması için gebelik öncesinde bu ögelerin belli düzeylerde olmalıdır.

İnsanda nöral tüp adı verilen yapı beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Nöral tüpün kapanmasında bir amino asit olan metionin kullanılmaktadır. Bu gelişim tamamlanamazsa serumda ve amniyon sıvısında homositein metioninde dönemez.  Metionin oluşmayacağından nöral tüp kapanamaz. Gebelere folik asit verilmesinin nedeni homositeinin metionine dönüşmesi için gerekli olan maddeyi sağlamaktır. B12 vitamini de metionin oluşumunda görevli olduğu için alınması gerekir.  Tüm bunlar çok karmaşık mekanizmalardır. Basitçe nöral tüpün kapanması için metionin gerekir ve bu nedenle de bu vitaminler önemlidir diyebiliriz.

Gelişimin her hangi bir nedenle sorunlu olması, tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına neden olur ki bu sorun nöral tüpün kapanmasındaki kritik günler olan döllenmeden sonraki 23 ve 28. günler arasında meydana gelir ve bu durumda nöral tüp defekti (kusuru) oluşumuna yol açar. Türkiye’de yapılan bir araştırmada görülme sıklığı binde 3 olarak bulunmuştur. Bu oranın Avrupa genelinde binde 1, ABD’de ise binde 2 olduğu belirtilmektedir.

Gebelikte B12 ve Folik Asit Gereksinimi:

Gebelik öncesi 400 mcg/gün folik asit nöral tüp defekti ristini azaltır.

Daha önceki gebeliğinde nöral tüp defektli bebek dünyaya getiren annelere 4-5 mg/gün folik asit,

diyabet epilepsi gibi hastalığı olanların, sigara içenlerin, antiasit asprin gibi ilaç kullananların 1 mg/gün folik asit takviyesi yapılmalıdır.

Gebelerde 600-800 mcg/gün folik asit

Hayvansal kaynaklı besin tüketmeyen gebeler için 2,6 mcg/gün B12 takviyesi yapılmalıdır.

Folik asit ihtiyacı öncelikli olarak diyetle karşılanmalıdır. Folik asit içeren besinler kullanılmalıdır. Yeterli gelmediğinde folik asit takviyeleri kullanılarak  da yapılabilir.

Folik asit; yeşil yapraklı sebzelerde, tam tahıllarda, turunçgillerde zengindir.

B 12 vitamini ise hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Organ etleri, kırmızı et, peynir, süt, yumurta sarısı, balık eti gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.