Detoks Beslenme

Vücudun toksinlerden arınması, ödemin atılması için yapılan bir arınmadır. Sürekli bu şekilde beslenme önerilmemektedir. Öğünlerinizin sebze, et, yoğurt, ekmekten oluşması daha sağlıklıdır. Detoksu gün boyunca karbonhidrat kaynaklarını çok fazla tükettiyseniz, memlekette fazla kaçırdıysanız, güne gittiyseniz veya alkol aldıysanız ertesi gün eksik aldığınız besin ögelerini bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında detoks suları; suyun içine limon, nane koymak gibi su içmenin eğlenceli yanıdır. Tek başına bu sularla kilo kaybı gerçekleşmez. Bu sular mineral ve vitamin açısından zengindir ve su tüketimini arttırır.

Diğer detoks içecekleri smoothie denilen sebze veya meyveynin temelini oluşturduğu içine yulaf, yoğurt, süt konulan sıvı içeceklerdir. Zamanı olmayanların tercih ettiği bu içecekler posa içeriği bakımından fakirdir. Sebze veya meyvenin kabuklarını da tüketmek her zaman daha faydalıdır. Bu içecekleri bir gün boyunca her öğünde içmek doğru olmayacaktır.

Bir de tüm gün yoğurt veya sebze tüketilen detoks var. Dönemsel olarak yapılabilir ancak uzun vadede sağlıklı değildir. Hayatınıza katmak istiyorsanız gün içindeki bir öğünü meyve, yulaf yoğurt, keten tohumunu rondodan geçirerek yapabilirsiniz. Donmuş meyvelerle dondurma gibi olacaktır. Aynı şekilde ara öğün olarak da tüketebilirsiniz.