Corona ve Beslenme

Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre; Coronavirüsler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Yeni bir koronavirüs (nCoV), insanlarda daha önce tanımlanmamış yeni bir çeşididir.

Koronavirüsler zoonotiktir, yani hayvanlar ve insanlar arasında bulaşırlar. Ayrıntılı araştırmalarda SARS-CoV’nin misk kedilerinden insanlara ve MERS-CoV’un dromedary develerden insanlara bulaştığını bulundur. Bilinen birkaç koronavirüs henüz insanları enfekte etmeyen hayvanlarda dolaşmaktadır.

Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon, zatüre, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmalısınız.

Peki beslenmemizde dikkat etmemiz gereken noktalar var mı?

Bağışıklığınızı güçlendirecek önlemler alabilirsiniz.

  • Bol su tüketin
  • Günde 3 adet farklı meyve tüketin
  • Haftada 1 balık tüketin
  • Bitki çayı tüketin

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Et grubu, süt grubu, ekmek grubu, yağ grubu, meyve ve sebze grubu dengeli tüketilmelidir. Ekmek grubuna giren kurubaklagiller bağırsaklarımıza faydalı bakterilerin yemeği olan prebiyotikleri içerdiğinden sindirim sistemi sorununuz yoksa haftada 2 kere tüketmelisiniz. Ekmek alırken beyaz ekmek yerine koyu renkli ekmekleri tercih ederseniz daha fazla vitamin ve mineral almış olursunuz.

Antioksidanlar vücutta serbest radikallerle savaşır ve bağışıklığı güçlendirir. Kırmızı meyveler başta olmak üzere tüm meyve sebzeler antioksidan kaynağıdır. Günlük beslenmenizde mevsimi olan sebze ve meyveleri (kereviz, brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak, şalgam, soğan, turp, havuç, lahana, bal kabağı; meyveleri ise, elma, ayva, nar ve armuttur) bolca tüketmelisiniz. E vitaminini zengin bulunduran fındıktan alabilirsiniz. Bitki çayları da antioksidan içermektedir. Beslenmenize uygun bitki çayı tüketerek bağışıklığınıza destek olabilirsiniz. Sağlık sorununuz yok ise her gün 1 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Yemeklerinize sarımsak rendelemek de bağışıklısk sistemini güçlendirir.

Balık; D vitamini,beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum, iyot mineralleri ve E vitamini içerir. Haftada en az 1 kere tüketilmelidir.

Yeterli su tüketimi toksinlerin atılmasını, vücuttaki sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Beslenmenize uygun olarak 2 litreye kadar su tüketimi uygun olacaktır.

Çocuklar için bu mevsimin sebzelerini tüketmek zor olabilir. Pırasayı, kerevizi rendeleyerek yumurtaya ekleyip omlet olarak veya yoğurtla karıştırarak verebilirsiniz. Ayrıca haşlayıp blendırdan geçirip çorba şeklinde de tüketmelerini sağlayabilirsiniz.