Çocukluk Çağı Beslenme

Çocukluk dönemi büyüme gelişmenin hızlandığı, beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı, duygusal gelişimin olduğu bir dönemdir. Dengeli ve düzenli beslenme sağlanmadan büyüme ve gelişmeleri tamamlanamayacaktır. Psikolojik olarak da gelişim göstermekte olan çocuk; farklı ortamlara girer, anne babasıyla daha az vakit geçirmeye başlar, ana okulu- ilkokula başlar, arkadaş edinir. Ergenlik döneminde de gelişim hızla devam etmektedir. Çocukluk dönemi 3’e ayrılmaktadır.

İlk Çocukluk -Oyun Dönemi ( 3-6 Yaş )

İkinci çocukluk (ilkokul ) dönemi ( 7-11 yaş )

Ergenlik Dönemi (12-18 yaş )

Temelde çocuklar okulda olduklarından beslenmelerinden endişe duyabilirsiniz. Sabah yapılan kahvaltı ve dengeli bir akşam yemeğiyle sağlıklı beslenmeleri mümkündür.

Günümüzde çocuklar; on yıl önce doğmuş çocuklardan daha fazla sağlıksız beslenme ortamlarında veya obez olma ihtimali yüksek ortamlarda büyüyorlar. Abur-cuburlar, lif ve vitamin açısından düşük gıdalar, hayvansal kökenli gıdalar, patates-mısır cipsleri vb. sağlıksız gıdalar, bu çağda çocukların gelişimsel sistemlerine dahil olmaktadır. Bebekken engel olabilsek de büyüdükçe zorlaşır. Günümüzde sağlıklı beslenmenin teşvik edilmesi ve çocuklar arasındaki fiziksel aktivitenin arttırılması gibi geleneksel yöntemler artık etkili değildir. Obezitenin azaltılmasında daha etkili bir stratejinin geliştirilmesi için, çocukluk çağında kilo alımına çevresel faktörlerin etkisi araştırılmaya başlanmıştır. Sadece obezite değil çocukluktaki yanlış beslenme kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser gibi birçok hastalığın temelini oluşturmaktadır. Ayrıca bağışıklı sistemlerini de olumsuz etkiler. Bazı ebeveynler sağlıksız beslenmeye karşı çıkarken bazıları da biliçsiz davranmaktadır. Çocuklar yukarıda geçen sağlıksız besinleri az da olsa tüketirler. Ancak bunun alışkanlık haline gelmemesi önemlidir.

Yemek yemeyle ilgili hatalı davranışlardan vazgeçmek, vazgeçilemeyen davranışları azaltmak, istenilen yemek yeme davranışını kazanmak gerkemektedir. Benzer şekilde, hiç olmayan veya yetersiz olan egzersiz davranışını bireylere kazandırmak, egzersiz davranışlarını sürdürmek ve tekrarlamaktır.

Çocuklar besinlere karşı önyargılı olabilir. Sizin ısrarlarınıza rağmen tüketmek istemeyebilirler. Bu noktada sizin kararlılığınız çok önemlidir. Tüketmediği besinleri çorbasına, yemeğine katarak tadını almasını sağlayın. Çocuklar yeni tatlara kapalı olabilir. Bebeklik döneminde tamamlayıcı beslenmeye nasıl geçtiğiniz de önemlidir. Tamamlayıcı beslenme döneminde sürekli aynı püreyi tüketmiş bir bebekten çocuklukta her şeyi tüketmesini bekleyemeyiz.

Çocuklar baharatlı yemeklerden de rahatsız olabilir. Gerekirse baharat miktarını azaltabilirsiniz. Önemli olan vitamin mineralini almasıdır. Tüm besin gruplarından dengeli ve düzenli beslenme sağlanmalıdır.

SÜT GRUBU 3 PORSİYON

ET GRUBU 2-3 PORSİYON

TAZE SEBZE VE MEYVELER 5 PORSİYON

EKMEK VE TAHILLAR 3-6 PORSİYON

Süt ve Süt Ürünleri ve Et Grubu

Çocukların kalsiyum almaları kemik gelişimleri açısından çok önemlidir. Kalsiyum depoları 30 yaşa kadar dolar. En çok kullanılan yaş aralığı da çocukluğa denk gelmektedir. Çünkü gelişim devam etmektedir. Günde 2 su bardağı süt/yoğurt/kefir tüketilmesi önerilir.

Doku yapımı ve gelişiminde proteinler kullanıldığından protein alımı çocuklukta önem taşır. Her sabah yumurta ve süt tüketmeleri gerekmektedir. Kahvaltıda mısır, pirinç ve kakaolu gevreklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu hem sağlıksız hem de şeker içeriği yüksek bir besindir.

Beyin gelişimi için omega-3 büyük önem taşır. Haftada 2 gün balık ürünleri tüketilmesi önerilir.

Taze Sebze ve Meyveler

Sebze meyveler vitamin, mineral, lif içeriği yüksek besinlerdir. Çiğ veya pişmiş olarak günlük beslenmede yer alması gerekmektedir. Sebze ve meyvede çeşitlilik çok önemlidir. Mevsimine uygun ne kadar çeşitli sebze meyve tüketirlerse o kadar farklı vitamin ve mineral almış olurlar.

Ekmek Tahıl Grubu

Ekmek ve tahıl grubu günlük beslenmenin yarısını oluşturmaktadırlar. Ekmek ve tahıl grubunun içinde makarna, pirinç, bulgur, baklagiller, galeta, leblebi vb. yer almaktadır. Ekmek olarak beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar ya da kepek ekmeği tercih edilmelidir. Haftayı günlere bölerek dönüşümlü beyaz ve esmer ekmek tüketilebilir. Burada da çeşitlilik önemlidir. Haftada 2-3 gün kurubaklagil tüketimi önerilmektedir.

Fast Food Tüketimi Azaltılmalı!!

NEDEN??

* Enerji ↑

* Boş kalori kaynağı

* Doymuş yağ ↑

* Kolesterol ↑

* Tuz ↑

* Şeker ↑

* Vitamin & mineraller ↓ (Demir, kalsiyum, riboflavin, vitamin A, folik asit, vitamin C)

* Lif ↓

Tercih edilme sebebi;

* Kolay ulaşılabilir

* Ucuz

* Doyurucu

* Lezzetli

* Sosyal ortam oluşturma