BESLENME MİTLERİ

 

1- Asla Ekmek Tüketmeyin!

Yıllardır ders kitaplarında dengeli ve düzenli beslenmeyi okuyoruz. Her besin grubundan doğru miktarda doğru zamanda almak anlamına geliyor. Her besin bizim için çok önemli. Böyleyken bir besini hayatımızdan tamamen çıkarmak bu tanıma uymuyor. Tabii ki ekmek tüketeceğiz. Sadece esmer ekmek tüketmeliyiz. Bu da kesin çizgilerle beyaz ekmek tüketmeyeceğiz demek de değil. Gün aşırı bile olsa esmer ekmekle yer değiştirsek amacımıza ulaşırız. Ekmeği hayatımızdan çıkarmak bize geç doymayı, daha az posa almayı, daha az vitamin almayı verir. Bunu istiyor musunuz?

2- Akşam Saat 5’den Sonra Yemek Yemeyin

Ne kadar saçma! Yemek saatleriniz de hayatınızla, uyku saatinizle, çalışma saatlerinizle beraber değişebilir. Uyumadan 2 saat önceye kadar bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir bardak süt ve bir meyve, bir avuç leblebi ve 1 bardak ayran hatta patlamış mısır bile yiyebilirsiniz.

3- Aç Kalmak

Aç kalarak yemediğiniz her besinin kalorisini yaktığınızı sanıyor olabilirsiniz. Aslında yemediğiniz besinlere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu durum bilmediğiniz bir rahatsızlığınızı tetikleyebileceği gibi var olan rahatsızlığınızı şiddetlendirebilir.

4- Herkese İnanmak

Beslenme konusunda sadece bu işin eğitimini almış kişileri dinleyin. Eğitimden kastım 6 aylık kurs almak değil. Diyetisyen unvanı alabilmiş kişiler demek istiyorum. Doktorların bu konuda yönlendirme hakkı yoktur. Beslenme programı yazma hakkı yoktur. Televizyonda, sosyal medyada okuduğunuz her beslenme bilgisine, popüler diyetlere inanmayın. Sorgulayın. Araştırın.

5- Sağlıklı Beslenmek Çok Pahalı

Hayır, tam aksine her koşulda tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Sadece sağlıklı alternatifleri bilmeniz gerekiyor. Örneğin öğle menünüzde tavuklu sandviç var. Tavuğu baharatlarla haşlayıp sandviç ekmeğinin arasına koyun. İçine marul ve domates ekleyin. Yanına ayranınızı alın. Ara öğün olarak 1 adet meyvenizi ya da diyet bisküvilerden (etiket okumak çok önemli) alın. Dışarıda yediğiniz yemekten daha uygun olacaktır.

6- Mucize Beklemek

Mucize beklemeyin, harekete geçin. Bu süreçte yapacağınız her şey sizin eseriniz. Hiçbir şey birden olmuyor. Sporla destekleyip zamanla sonucunu almayı bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.