B12 VİTAMİNİNİN BİLİNMEYENLERİ

 

  • B 12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunur. En zengin kaynaklar; karaciğer ve dalaktır. Ayrıca, yumurta, balık, peynir ve et de B12 açısından zengindir. Vejeteryanların diyetine, B12 vitamini eklemesi önerilir.

 

  • Yaşlandıkça B12 seviyesi azalmaktadır. 65 yaş üstünde B12 eksikliği oranı % 3-42 arasında saptanmıştır. Yaşlılarda B12 eksikliğine erkenden tanı konmalıdır. Çünkü kolayca tedavi edilebilir ve eğer tedavi edilmezse nörolojik ve zihinsel bozukluklara neden olabilmektedir.

 

  • Suda çözünen diğer vitaminlerin aksine B12 vitamini karaciğer, böbrek ve diğer dokularda depolanabilmektedir. Bu yüzden, B12’den fakir diyetle beslenenlerde veya intrensek faktör sentez eksikliği olanlarda, 5-6 yıla kadar B12 semptom ve bulguları gelişmeyebilir. B12 eksikliğinin klasik bulgusu pernisiyöz anemidir, ancak B12 eksikliğinde ilk olarak beyin ve sinir dokusu etkilenebilir.

 

  • Folik asit ancak, yeterli düzeyde B12 ve B6 vitamini olduğu zaman, homosistein (Homosistein artışı kalp krizi için bağımsız bir risk faktörüdür) seviyesini düşürebilmektedir. Bu yüzden, bu üç vitamini birlikte almak en mantıklı olandır. (Folik asit B grubu vitaminlerindendir. Beyinde ve sinir sisteminde görevleri vardır.)

 

  • Folik asidin takviye olarak fazla alınması B12 eksikliğini gizleyebilir. Çünkü folik asit; kırmızı kan hücresindeki değişikleri önleyebilirken, beyindeki B12 eksikliğini düzeltemez.

 

  • B12 melatonin salgılanmasını etkilemektedir. Yaşlılardaki düşük melatonin seviyesinin nedeni, B12 eksikliği olabilir. B12 tedavisi melatonin salgılanmasını düzelterek uyku ritim bozukluklarının tedavisinde güzel bir seçenek olmaktadır. Melatonin karanlıkta salgılanan bir hormondur. Bu durum uyku ile ilişkilendirilmiştir.

 

  • Colin ve Thomas Campbell’in ‘The China Study’ adlı kitaplarında B12 ile ilgili şu bilgilere yer vermişler:  ”B12 vitamini, topraktaki mikroorganizmalar ve hayvanların bağırsaklarındaki mikroorganizmalar tarafından üretilir. Bağırsaklarımızda yapılan miktar yeterince emilmiyor, bu nedenle gıdalardaki B12’yi tüketmemiz öneriliyor. Araştırmalar; sağlıklı topraklarda yetişen, iyi B12 vitamini konsantrasyonuna sahip bitkilerin bu besin maddesini kolaylıkla emebileceklerini ikna edici bir şekilde göstermiştir.  Bununla birlikte, “cansız” topraklarda (organik olmayan toprak) yetişen bitkiler B12 vitamini eksikliği gösterebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tarımımızın çoğu, doğal olmayan böcek ilacı, herbisit ve gübre kullanımından yıllar geçtikten sonra nispeten cansız topraklarda gerçekleşiyor.”

 

  • Gebelikteki B12 vitamini eksikliğinin bebeklerde sinir hasarı (nöral tüp defektleri) oluşturmaktadır. Bu nedenle gebe kalmadan önce B12 vitamin düzeylerine baktırmak ve bu vitamin eksikse tedavisi yaptırmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.