AÇAİ MUCİZESİ

Açai (Euterpe oleracea), Güney Amerika’ya özgü ve koyu mor meyvelerini üreten bir palmiye bitkisidir. Brezilya’da da yetişmekle beraber tıbbi bir bitki olarak ve temel bir gıda olarak kullanım geçmişine sahiptir. Geleneksel olarak; ateş, cilt komplikasyonları, sindirim bozuklukları ve paraziter enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Açainin antioksidan aktivitesi ve sağlığa yararları, meyvede bulunan yüksek konsantrasyondaki fitokimyasallara bağlanır. Özellikle, mor açai meyveleri bitkilerde sayısız fonksiyona sahip önemli miktarlarda antosiyaninler, mavi-kırmızı pigmentler içerir. Antosiyaninler antioksidan davranış sergilerler ve insan diyetinde nöron koruyucu ve kalp hastalıklarından koruyucu etkiler gösterebilirler. Açai meyveleri ayrıca fenolik asitler ve flavonoidler içerir. Açai meyvelerindeki bu fitokimyasalların seviyeleri, farklı açai türlerinde ve hatta meyvelerin olgunlaşması ve olgunlaşması sırasında farklılık gösterebilir. Bir dizi antioksidan, bağışıklık sistemi koruyucu, antiproliferatif ve kardiyoprotektif özelliklere bağlı olan nispeten yüksek bir polifenol içeriği mevcuttur.

2008 yılında, açainin sağlık yararları ile ilgili öykülerden sonra, meyvenin besin takviyesi olarak popülaritesi hızla arttı. Aslında, açai kısa süre önce ABD’deki en çok satan 30 besin takviyesinden biri olarak rapor edildi.

Diyet takviyesinin tanımı konusunda küresel bir fikir birliği yoktur, ancak ABD’de bu tür takviyeler yiyecek olarak düzenlenir ve düzenli beslenmeyi artıran ve sağlığı iyileştirmek için tüketilen ürünler olarak kabul edilir.

Açai’nin bir diyet takviyesi olarak popülaritesine rağmen, ticari olarak mevcut olan açai berry ürünlerinin fenolik kompozisyonu ve antioksidan özellikleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle, çeşitli formlardaki (örneğin kapsül, toz, donmuş kağıt hamuru ve sıvı) yirmi açai takviyesi, toplam fenolik ve antosiyanin içerikleri, bireysel antosiyanin ve diğer flavonoid konsantrasyonları ve antioksidan kapasiteleri için analiz edildi. Daha sonra açai takviyelerini kimyasal profillerinde ve antioksidan özelliklerinde benzerliklere göre kategorilere ayırmak için hiyerarşik küme analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, takviyelerin yarısından fazlasının çok az açai meyvesi içerdiğini veya açai kimyasal bileşenlerinin konsantrasyonunu önemli ölçüde düşürmek için yeterli miktarda su içerdiğini göstermiştir.

2019’da yapılan çalışmaya göre açainin bir diyet takviyesi olarak sıklıkla ve tablet şeklinde kullanılmasına rağmen, ticari olarak mevcut olan açai berry ürünlerinin polifenolik bileşimi ve antioksidan özellikleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Diğer meyve diyet takviyeleri çalışmaları, bu ürünlerin listelenen bileşenlerden tamamen yoksun olabileceğini veya orijinal meyve kadar güçlü türevler içermediğini göstermektedir. Bu nedenle toz hali satın alınırken dikkat edilmelidir.

 Çok sınırlı çalışma yapıldığından, sonuçlar çoğunlukla yetersizdir. Açai, antiproliferatif aktivite ve kalp sağlığı koruma konusunda ümit verici bir potansiyel olduğunu gösteriyor ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. İddia edilen sağlık yardımlarıyla ilgili iddialar genellikle ancak çok sınırlı bir ölçüde kanıtlanabilir.