5 ADIMDA SAĞLIKLI YAŞAM

  1. 1- Kan testi yaptırın, doktor kontrolünden geçin.

Bu testleri yaptırmak sağlık durumunuzun değerlendirilmesi için gereklidir.  Sağlığınızın ne durumda olduğunu neler yapılabileceğinin farkına varın. Testleri düzenli yaptırın doktora yorumlatın. Oluşabilecek hastalıklara önlem alınması, var olanlara tedavi başlanması ilk adımdır.

2-Sonuçlarınıza göre nasıl besleneceğinizi diyetisyene danışın.

Bu noktada diyetisyene gidemiyorsanız iyi bir araştırmacı olun. Duyduğunuz her şeye inanmayın. Sağlık sorununuza göre beslenme şeklinizi değiştirin. Örneğin LDL , total kolesterol değeriniz yüksek ise yağı azaltmanız gerekir. Süt ve süt ürünlerini yağsız veya az yağlı tercih edin. Et ürünlerini de yağsız tercih edin. Yemeklere daha az yağ koyun. Yeşil çay tüketimini arttırın.

3-Bol su tüketin.

Time Lapse Photography of Water Bobbling Beside Lemon Fruit

Su içmek en çok unutulan beslenme alışkanlıklarından biridir. Su tüketmek hücrelerimizin yenilenmesi, bazı maddelerin taşınması, organların çalışması için gereklidir. Az ve fazla tüketiminin de riskleri vardır. Suyun da fazlası toksik etki yapar. Ortalama 2 litre su tüketilmelidir. Tükettiğimiz çorba, sulu yemek, ayran, içecekler su yerine geçmez.

4- Haftada 150 dakika yürüyüş yapın.

Man Running on Side of Road

Yürüyüş , bisiklete binmek gibi hafif antrenmanlar yapabilirsiniz. Hayatınıza sporu eklemelisiniz. Hem psikolojik hem fizyolojik olarak size gelecektir. HDL değerinizi yükselteceğinden damardaki LDL’leri karaciğere taşıyıp damarlarınızda birikimi önleyecektir.

İnsülin direncini de önemli ölçüde kontrol altına alır. İnsülin bir hormondur ve diğer hormonlarla ilişkilidir. Bu durum insülini aklınıza gelmeyecek hastalıklarla bağlantılı yapar. Metabolik sendrom, polikistik over sendromu gibi..

5- Sebze, yoğurt ve balık tüketimini arttırın.

Close-up of Salad in Plate

Türk toplumunun sebze tüketme sıklığı düşüktür. (Egeyi tenzih ediyorum) Her öğüne mutlaka sebze eklenmelidir. Tükettiğiniz besin miktarı arttıkça evet doyma sinyali daha çabuk gider. Daha tok kalırsınız. Bu nedenle kalorisi az ve vitamin deposu sebzeleri kullanıyoruz.

Yoğurt ise kalsiyum açısından çok zengindir. Kalsiyum 30 yaşına kadar kemiklerde depolanır. Bu nedenle özellikle ergenlikte çok önemlidir. Ayrıca gebe ve emziklilerin de kalsiyum ihtiyacı daha fazladır. Süt demek yoğurt demek aslında. Ancak bazı bireylerin sütteki laktoza karşı hassasiyeti olabiliyor. Yoğurtta bu şeker laktik asit olduğundan sizi rahatsız etmeyecektir.

Brown Fish Fillet on White Ceramic Plate

Balık tüketimi de oldukça düşük olduğundan faydalı ve elzem yap asitleri için gereklidir. Bu yağ asitlerinin elzem olmasının nedeni vücudun üretememesidir.