1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI

Anne sütü; yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir.

Bebek için;

Alt solunum yolu enfeksiyonları, otitis media (orta kulak iltihabı), bakteriyel menenjit, idrar yolu enfeksiyonları, nekrotizan enterokolit, allerjik hastalıklar, ani bebek ölümü sendromu, insuline bağımlı diyabet, ishal, lenfomalar, obezite, crohn’s hastalığı, ülseratif kolit, kronik gastroentestinal hastalıkların riski azalır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Büyüme gelişmesine katkıda bulunur.

İlk 6 ay bebeğin gereksinimlerini karşılayacak karbonhidrat, protein, yağ, su, vitamin ve minerallerin tümünü içerir. İçerdiği antikorlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendir. 

Anne için;

Doğum sonrası uterusun eski haline dönmesini kolaylaştırır,

Kan kaybını ve anemiyi önler,

Meme kanseri, rahim içi kanserinden korur,

İleride oluşabilecek kemik erimesine karşı korur,

Ulaşılabilirdir,

Psikolojik olarak bebekle bağı güçlenir, kendine güveni artan emziren annenin süt verimi de artar.

Bebek dünyaya geldiğinde sindirim sistemindeki bazı enzimler olgunlaşmamıştır. Bu nedenle bazı besin ögelerini sindiremez. Enzimler 6. ayda olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşmamış enzimler ve sindirim sistemi için en iyi besin anne sütüdür.

Anne sütü salgılandığı döneme ve bileşimine göre;

1- Kolostrum : Doğumdan sonra (postpartum) ilk beş gün boyunca salgılanan süttür.

2- Geçiş Sütü (Transitional) : Kolostrumdan sonra 5-15. günler arasında salgılanan süttür.

3- Mature Süt (Olgun) : On beşinci günden sonra salgılanan süttür.

Emzirmede Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Öncelikle bebeğinizi emzirirken ve büyütürken çevrenizde konuşulanları değil iç sesinizi dinleyin!
 • Doğumdan sonraki ilk 1/2 – 1 saatte emzirmeye başlanmalıdır. Emzirmeden önce bebeğe hiçbir içecek verilmemelidir. Bebek her istediğinde emzirilmeli, emzirilen bebeklere yalancı meme verilmemelidir.
 • İlk 6 ayda bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Annelere emzirme tekniği öğretilmeli. Her emzirmede bebek her iki memede en az 7-10 dk tutulmalı, her emzirmede farklı meme ile başlanmalıdır.
 • 6 ayın üzerindeki tüm bebekler tamamlayıcı besin almalıdır ve çocuklar 2 yaşına kadar emzirilebilir. • Süt üretimini arttırmak için, bebekle anne doğumdan sonra aynı odada olmalı ve emzirmeye hemen başlamalıdır.
 • Anne, laktasyon dönemine uygun, yeterli ve dengeli beslenmeli, bol sıvı tüketmelidir. Emziklilik döneminde suyun yanı sıra besin değeri yüksek olan süt ve taze sıkılmış sebze-meyve suları gibi içecekler tercih edilmelidir.
 • Anne sütünün bileşimini etkileyen faktörlerin başında annenin diyeti (beslenme şekli ve alışkanlıkları) gelmektedir. Kadınların gerek gebelikte gerekse laktasyonda tükettikleri enerji ve besin ögeleri miktarı, sütlerinin genel bileşimini etkilemektedir. Bu nedenle, kadınlara gebelikte ve emziklilikte yeterli ve dengeli beslenmenin önemi vurgulanmalı, diyetlerindeki farklılıkların sütlerine yansıyacağı, dolayısıyla bebeklerin büyüme ve gelişimlerini etkileyeceği konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.
 • Emziklilik döneminde zayıflama diyeti yapılmamalıdır. Bu dönemde enerji alımı günlük 1800 kalorinin altına düşerse, vücut için gerekli olan besin ögeleri yeterli düzeyde alınmamaktadır. Özellikle emziklilik döneminin başında düşük kalorili bir diyet uygulaması süt yapımını azaltmakta ve sütün besin değerini olumsuz etkilemektedir.
 • Emziklilik döneminde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Annenin dinlenmesi sağlanmalıdır, anneye ruhsal yönden yardımcı olunmalıdır. Bebeği ile tensel temas kurmalıdır.
 • Anneye özgüven kazandırıcı yakınlık ve ilgi gösterilmeli ve sakinleşmesi sağlanmalıdır.
 • Bebekler anne sütü ile beslendikleri dönemde büyüme ve gelişme açısından mutlaka izlenmelidir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Besin Grupları

Süt, yoğurt 2-3 su bardağı (400-600ml)

Peynir 2 kibrit kutusu kadar (60 g)

Et, tavuk, balık 3-4 porsiyon

Yumurta, kurubaklagiller 1 porsiyon

Taze sebze ve meyveler 5-7 porsiyon

Tahıllar Ekmek 4-6 dilim

Pirinç, bulgur, makarna vb. Hiç veya 2-3 pors.